Skip to main content

Det finns över femtio lärda som har kommenterat om betydelsen av ordet al-Masih (Messias). De sa att detta ord tillämpas både på den Sanne (Sanna) [Sanne Messias, dvs. ‘Isa (Jesus Marias son)] och på den vilseledande lögnaren [“antikrist” eller Dajjal].

Messias är den Sanne, ‘Isa ibn Maryam (Jesus, Marias son), vägledningens Messias, som botade dem som föddes blinda och spetälska (kronisk infektionssjukdom med hudförändringar samt utveckling av olika deformiteter och stympningar), och återuppväckte de döda med Allahs tillåtelse, samt att skapa figurer som fåglar och sedan blåsa i de så blev de fåglar med Allahs tillåtelse.

Den falska Messias (al-Masih al-Dajjal) är lögnaren som leder människor vilse, vilseledarens Messias som kommer att fresta människor genom de tecken han får av Allah vilket är prövning för människor, såsom att få regn att falla, återuppliva jorden för att få fram växtlighet och andra “mirakel”.

Allah har skapat två Messias figurer, som är varandras motsatser.

— — — — — — — — — — — — — — — — — —

Läs mer:

Tre senaste inlägg

Ett tydliggörande

Fråga 137: Hur kan man förena detta uttalande (från föregående fråga) med versen: “Och de ska ropa: Detta är[…]

Kan någon träda in i Paradiset eller undgå Helvetet på grund av sina handlingar?

Fråga 136: Kan någon träda in i Paradiset eller undgå Helvetet på grund av sina handlingar? Svaret: Profeten ﷺ[…]

Hur många typer av förbön (شفاعة) finns det, och vilken är den största (Bästa)?

Fråga 135: Hur många typer av förbön (شفاعة) finns det, och vilken är den största (Bästa)? Svaret: Den största[…]