Dygder av Abu Bakr As-Siddîq
Abu Bakr As-Siddîq Må Allah vara nöjd med honom var den närmaste kompanjonen i relation till profeten ﷺ. Från sahih Al-Bukhari rapporterar Ibn Abbâs Må Allah vara nöjd med honom: ”Profetengick ut under hans sjukdom som han dog av med en tygbit bunden på huvudet.
Han satt på talarstolen, tackade Allah, lovprisade Honom och sa:
”Det finns ingen bland människorna som har varit mer generös med hans liv och hans egendomar (ägodelar) än Abu Bakr ibn Abi Quhâfa och om jag skulle välja en hjärtevän (khalil), så skulle jag välja Abu Bakr som min hjärtevän. Men vänskapen i Islam är desto bättre. Blockera alla dörrar i denna Masjid (moskén) utom dörren till Abu Bakr.”
Som den närmaste kompanjonen till profeten ﷺ, var Abu Bakr Må Allah vara nöjd med honom också den mest lärde av dem och den snabbaste i både att tro och förstå profetens ﷺ lära, som vi ser i följande hadith där Abu Said Al-Khudri Må Allah vara nöjd med honom rapporterar att: “profeten gav en khutba och sade:
”Allâh gav en tjänare valmöjligheten mellan denna värld och den som är hos Honom (Allâh) och tjänaren valde den som är hos Honom (Allâh).”
Abu Bakr började gråta och vi blev överraskade över att han grät sådär bara för att profeten nämnde att Allâh gav en tjänare valmöjlighet.
Det visade sig vara Abu Bakr Må Allah vara nöjd med honom om var den mest lärda eftersom profetenmenade att det var han som hade den valmöjligheten. [Sahih al-Bukhari]
Kort före hans död, gav profeten ett väldigt viktigt ”avskedsråd” i mångfalds ämnen.
Bland dem var Abu Bakrs dygder. Bland dem var också olika varningar för Shirk (månggudadyrkan) och bid’a (innovationer) som alla nationer har fallit i under perioder av ignorans efter deras sändebuds bortgång. Sådana tillämpningar som shirk kom till av att man gjorde om profeters gravplatser till platser för dyrkan vilket även gällde rättfärdiga män. Att göra gravar till platser för dyrkan eller begrava någon på platser för dyrkan är absolut förbjudet i Islam och detta har varit den enklaste vägen till shirk genom tiderna.
Från sahih Muslim, Jundub Må Allah vara nöjd med honom rapporterar:
“Jag hörde profeten fem dagar innan hans död säga:
”Jag förklarar min oskuld inför Allâh att jag inte har någon hjärtevän bland er, Den Högste har tagit mig som hjärtevän precis som Han tog Ibrahim som Hans hjärtevän. Om jag skulle ta en hjärtevän från min nation så skulle det vara Abu Bakr. Lyssna! Dem som var innan er tog profeters gravar och rättfärdiga mäns grava som platser för dyrkan. Lyssna! Ta inte gravar som platser för dyrkan. Jag förbjuder er det.”
Men ändå fortsätter våra muslimska bröder och systrar leva i olydighet, utan respekt och ignorans gentemot det här stora rådet från profeten, hur sorgligt är inte det?
Från sahih al-Bukhari rapporterar Amr ibn Al-’Aas Må Allah vara nöjd med honom: “Profeten skickade mig till armén under Dhat Al-Salâsil kriget. När jag återvände till honom , frågade jag honom: Vem är den käraste till dig? Han sa: ”Aisha.”
Jag sa: “Vem bland männen då?” Han sade: ”Hennes fader. (Abu Bakr)” Jag sa: Och sen vem? Han sa: “Omar ibn al-Khattâb.” Sen sa han några andra män. Kompanjonerna var väl underrättade om vilka av dem första kompanjoner som var närmast profeten och av dem här grunderna valdes dem rätt vägledda kaliferna.
Från sahih al-Bukhari rapporterar Ibn Omar Må Allah vara nöjd med honom: “Vi brukade diskutera dem bästa av människorna under profetens tid och vi kom fram till att den bäste var Abu Bakr sen Omar, sen Othmân ibn Affân,Må Allah vara nöjd med honom. Ali ibn Abi Tâlib må Allah vara nöjd med honom var också mycket medveten om detta och vittnade det, som vi ser i hadithen mellan han och hans son i sahih al-Bukhari:
“Jag sa till min far: “Vilka är dem bästa människorna efter Allahs Sändebud? Han sa: ”Abu Bakr.” Jag sa: “Vem efter honom? Han sa: “Omar ibn al-Khattâb. Jag var rädd att han skulle säga Othmân efter det så jag sade: “Och sen du?” På detta svarade han: “Jag är endast en man bland muslimerna”
Också från sahih al-Bukhari: “En gång var det ett problem mellan Abu Bakr och Omar. Till slut gick Omar till Profeten ﷺ och sade: “O Allahs sändebud, jag hade fel”. Han repeterade detta två gånger. Sedan sa profeten:
”Allah skickade mig till dig och du sa: “Du ljuger”. Men Abu Bakr sade: “Han talar sanning.” Och han hjälpte mig med hans liv och hans ägodelar så kan du vara snäll och lämna min kompanjon till mig?”
Detta sa han två gånger. Abu Bakr blev aldrig felbehandlad efter det.
Av kompanjonerna var Abu Bakr den snabbaste i att uträtta goda gärningar. Från Abu Dawôd med en sund berättarkedja:
“Omar ibn al-Khattâb Må Allah vara nöjd med honom sade:
“Profeten beordrade oss att ge i sadaqah (välgörenhet). Det stämde överens med lite tillgångar jag just hade tjänat och jag sa till mig själv: ‘Om jag någonsin ska överträffa abu Bakr, så är detta dagen jag kan överträffa honom. Så jag gick till Profeten med hälften av mina tillgångar och han sa till mig“:
”Vad har du lämnat kvar för din familj?” Jag sa: “Lika mycket”. Sedan kom Abu Bakr med alla hans tillgångar.
Profeten ﷺ sade till honom:
”Vad har du lämnat kvar för din familj?” Han sa: Jag har lämnat till dem Allâh och Hans Sändebud. ”Jag sa: Jag kommer aldrig att överträffa dig i någonting.”