Att betala någon för att skriva ens rapport eller uppsats.
Shaykh Ibn ‘Uthaymeen [må Allâh vara barmhärtig med honom] blev frågad,
Vad anser du om människor som anlitar någon att skriva rapporter åt dem eller förbereder uppsatser åt dem, eller skriver rapporter på några böcker så att de kan få akademiska betyg?
Han svarade,
“Detta är mycket beklagligt, precis som frågeställaren säger, det finns vissa studenter som betalar människor för att skriva rapporter och uppsatser åt dem för att få akademiska betyg eller de som skriver rapporter på böcker, så de säger till dem:
Förbered biografier på dessa personer åt mig och referera till en specifik forskning åt mig och sedan lämnar de in uppsatsen och de får ett betyg som ger dem rätten att bli lärare eller liknande.
Faktum är att detta strider mot själva syftet med universitetet och emot verkligheten och jag anser att det är en form av bedrägeri därför att syftet med detta är enbart för att få betyget och om man skulle fråga honom några dagar senare om ämnet som han fick betyg i skulle han inte kunna svara.
Därför varnar jag mina bröder som skriver bokrapporter och som förbereder uppsatser på detta sätt för de allvarliga konsekvenserna av detta. Jag menar inte att det är fel att söka hjälp från en annan person men inte på ett sådant sätt att hela uppsatsen är någon annans arbete.
Må Allâh hjälpa oss alla att uppnå kunskap som ger oss nytta och utföra goda handlingar, därför Han är Den Allseende, Den Vaksamme.”
Citerat från Kitaab al-‘Ilm