Skip to main content

al-WAQIFAH OCH DOMEN ÖVER DEM

Fråga 85: Vilka är al-Waqifah och vad är domen över dem?

Svaret: al-Waqifah är de som säger om Koranen följande: “Vi säger inte att den är Guds ord, och vi säger inte att den är skapad.”

Domen:

  • Imam Ahmad må Gud visa honom nåd sade: “Om någon av dem är skicklig i retorik, är han en anhängare av Jahmiyya.”
  • “Men om någon inte är skicklig i retorik så är individen en enkelt okunnig, och då ska bevis och argument presenteras för personen.”
  • “Om personen ångrar sig och tror att det är Guds ord, och att det inte är skapat, då är det bra. Om inte, är personen värre än anhängarna av Jahmiyya.”

Källa:

أعلام السنة المنشورة في اعتقاد الطائفة المنصورة [ 200 سؤال وجواب في العقيدة ] مؤلف الكتاب حافظ بن أحمد الحكمي

Boken “Aʿlām al-Sunna al-Manshūra fī Iʿtiqād al-Tāʾifa al-Mansūra”, som kan översättas till “Tecknen på den spridda Sunnah i tron på den triumferande gruppen”, är en värdefull bok författad av Hafiz bin Ahmed al-Hakami.

Den innehåller 200 frågor och svar om islamisk troslära, som syftar till att förenkla och förtydliga viktiga trosuppfattningar.

Boken är utformad för att kunna ge en vägledning för läsarna genom centrala koncept inom islamisk tro på ett lättförståeligt sätt.