Skip to main content

Varför äter Muslimer inte griskött?

Prisad vare Allah

Grundprincipen för Muslimen är att han lyder det som Allah har befallt och avstår från det som Han förbjuder, oavsett om orsaken är klar eller ej.

Det är inte tillåtet för en Muslim att förkasta någon dom av Sharee’ah eller tveka att följa den om skälet till den inte är tydligt. Utan han måste acceptera domarna av halal och Haram när de dokumenterats i texten, oavsett om han förstår skälet bakom det eller inte. Allâh säger:

سورة الأحزاب ص وَمَا كَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلَا مُؤْمِنَةٍ إِذَا قَضَى اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْرًا أَن يَكُونَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَمَن يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا مُّبِينًا

Och när en fråga som rör en troende man eller kvinna har avgjorts av Gud och Hans Sändebud, har dessa inte rätt att själva döma i det som rör dem; den som sätter sig upp emot Gud och Hans Sändebud begår ett uppenbart svårt misstag..” [al-Ahzaab 33:36]

إِنَّمَا كَانَ قَوْلَ الْمُؤْمِنِينَ إِذَا دُعُوا إِلَى اللَّهِ وَرَسُولِهِ لِيَحْكُمَ بَيْنَهُمْ أَن يَقُولُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا وَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

“När de troende kallas inför Gud och Hans Sändebud för att han skall döma i det som rör dem, kan deras svar inte bli annat än detta: “Vi har hört [kallelsen] och vi lyder”; dem skall det gå väl i händer..” [al-Noor 24:51]

Griskött är förbjudet i Islam enligt texten i Qur’anen där Allâh säger:

إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنزِيرِ

“Vad Han har förbjudit er är kött av självdöda djur, blod och svinkött och sådant som offrats åt en annan än Gud. Men den som [av hunger] tvingas [att äta sådant] – inte den som av trots överträder [förbuden] eller som går längre [än hungern driver honom] – begår ingen synd. Gud är ständigt förlåtande, barmhärtig.” [al-Baqarah 2:173]

Det är inte tillåtet för en Muslim att konsumera det under några omständigheter förutom i de situationerna av nödvändighet när en persons liv beror på att äta den, såsom i fallet gällande svält där en person fruktar att han kommer att dö och han kan inte hitta någon annan mat, detta är baserat på shar’i principen: “I händelse av nödvändighet är Haram saker tillåtna.”

Det nämns inte någon specifik orsak till varför griskött är förbjudet i shar’i texterna, förutom den vers i vilken Allâh säger:

“Säg [Muhammad]: “I det som har uppenbarats för mig finner jag ingenting ätbart som är förbjudet utom självdöda djur, spillt blod eller svinkött – det är orent – eller det som i synd offrats till någon annan än Gud.” Men den som tvingas [att äta sådant av hunger] – inte den som överträder [förbuden] av trots eller som går längre [än hungern driver honom] – [skall finna att] Gud är ständigt förlåtande, barmhärtig.” [al-An’aam 6:145].

Ordet rijs (översatt till ‘impure’ här) används för att referera till någonting som anses motbjudande i Islam och enligt det naturliga mänskliga tillståndet (fitrah). Detta skäl är tillräckligt. Och det finns ett generellt skäl som ges med hänsyn till förbjudet av haram mat och dryck och liknande, vilket pekar ut skälet till förbudet av griskött. Detta generella skäl finns i versen där Allâh säger:

وَيُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَآئِثَ

som följer Sändebudet, den olärde Profeten, som de kan finna omnämnd i sina egna [Skrifter], i Tora och i Evangeliet; och han skall anbefalla dem det som är rätt och förbjuda dem det som är orätt och förklara tillåtna för dem alla goda och nyttiga ting och otillåtet allt som är ont och skadligt och befria dem från deras bördor och lösa dem från de bojor som har bundit dem. De som tror på honom och ärar honom och stöder honom och låter sig ledas av det ljus som åtföljer honom – dem skall det gå väl i händer.” [al-A’raaf 7:157]

Den generella betydelsen av denna vers inkluderar skälet till förbudet av griskött och det kan förstås ur den Islamiska synpunkten att det inkluderas på listan med saker som är ondskefulla och olagliga (al-khabaa’ith).

Vad som menas med al-khabaa’ith här är att det är alla saker som skadar en persons hälsa, rikedom eller moral. Allt som leder till negativa följder i en utav dessa viktiga aspekter av en persons liv faller in under den generella delen av khabaa’ith.

Vetenskaplig och medicinska undersökningar har också bevisat att grisen, bland alla andra djur, anses vara en bärare av bakterier som är skadliga för den mänskliga kroppen. Att förklara alla dessa skadliga sjukdomar i detalj skulle ta för lång tid, med kortfattat kan vi lista dem som: parasitiska sjukdomar, bakteriella sjukdomar, virus och så vidare.

Dessa och andra skadliga effekter tyder på att den Vise Lagstiftaren har endast förbjudit griskött av ett skäl, vilket är att bevara liv och hälsa, vilket är bland de fem grundläggande behoven som skyddas av sharee’ah.

Se också svaret till fråga nr. 751

I svaret till fråga nr. 26792 kan du finna viktiga detaljer om domar gällande dyrkan och domar där skälet till dem inte är tydligt.


Och Allah vet bäst.

Islam Q&A, referens nr: 49688