Grunderna för korrekt vägledning
Shaykhul-Islam Ibn Taymiyyah (d.728H) – rahimahullaah – sade:
“Muslimernas religion bygger på följande: Allahs bok, Hans Profets Sunnahoch det som Ummahn har konsensus om. Detta är alltså de tre ofelbara usool (grunderna). Så vad än Ummahn skiljer sig i, så är återvändandet till Allah och Hans budbärare (grunden).
Sålunda är det inte (tillåtet) för någon att ställa upp en person för Ummahn, och att kalla hans sätt och form walaa (kärlek, lojalitet och trohet) och ‘adaa (fiendskap och hat) med undantag för profeten. Inget tal får heller upprättas där man utgör walaa och ‘adaa utom Allahs Tal, och Hans budbärare, och det som Ummahn har enats om.
Snarare är detta praxis för folket av innovation, som sätter upp en person eller ett talesätt, vilket de orsakar splittring i Ummahn med och dem bildar walaa och ‘adaa ett uttalande eller en benämning. “
Imâm Ibn Taymiyyah – rahimahullaah – sade:
“Det är inte tillåtet för någon att tillskriva sig själv till en viss Shaykh och att ha walaa med dem som följer honom, eller att ha ‘adaa baserad på detta.
Snarare bör han ha walaa för alla av folket i eemaan (dvs. han är en muslim) och är känd för att ha Taqwaa (fromhet och lydnad till Allah och till det som Han har befallt och förbjudit), från Shaykhs, eller från andra. Ingen bör utgöra en ökning av walaa, förutom om man ser i personen större eemaan och Taqwaa. Så företräde ges till dem som Allah och Hans budbärare har gett till.
Allah den Upphöjde säger:
“Människor! Vi har skapat er av en man och en kvinna, och Vi har samlat er i folk och stammar för att ni skall lära känna varandra. Inför Allah är den av er den bäste vars gudsfruktan är djupast. Allah vet allt, är underrättad om allt.” [Koranen al-Hujuraat 49:13] [Majmoo’ul Fataawaa (11/512)]
Sekterism och missriktade lojaliteter
Shaykhul-Islam Ibn Taymiyyah sa:
“Faktum är att folket av Sunna följer inte någon (ovillkorligt) förutom Allahs sändebud, som inte talar av egen vilja, utan det är inget mindre än Uppenbarelsen som sänts ner till honom. Så det är obligatoriskt att bejaka allt som han informerar, och att lyda allt han befaller.
Denna status får inte ges till någon annan från denna Ummah. Snarare kan allas uttalande tas eller avböjas utom den från Allahs sändebud. Så vem som än sätter upp en individuell förutom Allahs sändebud, så att den som älskar och håller med honom är räknad från Ahlus-Sunnah wal-Jamaa’ah, och den som skiljer sig med honom räknas komma från folket av innovationer och sekterism – vilket är fallet med de grupper som följer vissa Imaamer av kalaam (retorisk tal) – den personen som gör detta är ifrån människorna av innovation, avvikelser och sekterism.”[Majmoo’ul Fataawaa (3/346-347)]
Han – rahimahullaah – uttalade vidare:
“Faktum är många – från människor som säger sådana saker – följer sina begär i detta, i syfte att höja deras egon, eller att ta inta ledarskap, eller annat anslutet till detta. Deras avsikt är inte att göra Allahs Ord Allah det högsta, eller är att göra religionen enbart för Allah.
Faktum är att de har hat mot de som motsätter sig dem, även om det är en mujtahid (en lärd som har i sin strävan gjort sitt yttersta för att komma fram till sanningen) som är ursäktad och Allah är inte ilsken på denne. Likaså är de nöjda med dem som håller med dem – även om det är en okunnig person med onda avsikter – som varken har någon kunskap eller goda avsikter.
Detta leder dem till att prisa dem som Allah och Hans sändebud inte berömmer och att klandra dem som Allah och Hans sändebud har förbannat.
Dessutom leder detta dem till att ha walaa (kärlek och trohet) och ‘adaa (fiendskap och hat) baserat på deras egen lust och inte på grund av Allahs religion och Hans Sändebud … så den som gör detta kommer endast att medföra fitan (vedermödor) mellan människor.”[Minhaajus-Sunnatin Nabawiyyah (5 / 225)]
Shaykhul Islam Ibn Taymiyyah
Majmoo’ul al-Fataawaa