GOTTGÖRA MELLAN MÄNNISKOR
Abu Hurayrah må Allah vara nöjd med honom berättade att Allahs sändebud frid och välsignelser vare över honom sade:
“För varje böjbar kroppsdel är människan ålagda att ge en allmosa för, och detta är för varje dag som solen går upp, att gottgöra mellan två är en allmosa, Om man hjälper en person med hans färdmedel – att hjälpa dennes eller att lyfta individens ägodelar – så är det en allmosa, ett gott ord är en allmosa, och varje steg du tar mot bönen är en allmosa, samt att undanröja skada (även det som orsakar skada för andra) från vägen är en allmosa.” [Återberättad av al-Bukhari och Muslim]
Sammanfattning
Detta hadith betonar den heltäckande naturen av det att ge allmosor i Islam. Här lyfts flera handlingar fram, var och en med sin egen andliga vikt:
- Goda ord och hälsningar:
Det räcker att utbyta en vänlig hälsning (“salam”) med sina medmänniskor för att det ska räknas som en handling av godhet. Detta visar att även de minsta uttrycken av vänlighet och respekt räknas.
. - Varje dag med soluppgång:
Det sägs att varje dag när solen går upp innebär möjlighet till allmosa – ett tecken på att Allah sätter stor vikt vid det vardagliga och att varje ny dag medför en chans att göra gott.
. - Praktisk hjälp och medmänsklighet:
Att hjälpa en annan person med hans djur, oavsett om det handlar om att bära honom eller hjälpa till med hans last, räknas också som allmosa. Detta påminner oss om vikten av att vara hjälpsam i praktiska situationer, där även små insatser ger stora belöningar.
. - Goda ord och handlingar:
Att tala väl med andra – att säga ett gott ord – är inte endast trevligt, utan räknas som en handling av allmosa. På samma sätt är varje steg man tar mot att utföra sin bön en handling som närmare en troende Allah, liksom att undanröja något skadligt från en väg.
Hadithens budskap är tydligt: välgörenhet i Islam täcker hela spektrumet av goda handlingar – från de materiella till de mest vardagliga och till synes obetydliga. Genom att uppmuntra oss att vara generösa i allt vi gör, påminner Profeten (s.a.w) oss om att varje god handling, oavsett hur liten, har en andlig belöning hos Allah (swt). Det handlar inte enbart om att ge pengar, utan om att aktivt söka sätt att vara till nytta för andra och att sprida vänlighet i vardagen.
Således är vårt uppdrag att sträva efter Allahs behag inte begränsat till storslagna gåvor, utan omfattar varje litet steg mot att sprida gott – vare sig genom ett vänligt ord, hjälp i praktiken eller genom att ta sig tid att be och vara närvarande i tillbedjan.