Skip to main content

Ghayrah för Islam har blivit en bristfällighet

“…Det är en katastrof att ditt hjärta dör utan att du själv märket det. Det är som om du säger, “O Herre! Så ofta gör jag revolt mot Dig utan att Du straffar mig för det!” Och Han svarar, “Så ofta Jag straffar dig utan att du ens märker det! Har Jag inte tagit bort livet från ditt hjärta?”

Döden av ditt hjärta, bristen av reaktion över Shar’i texterna, att ditt ansikte inte blir rött för Allâhs Skull… så är det. Ditt hjärta är dött.

Det pumpar inte längre blod. Faktum är att detta har blivit någonting skamligt. Det har nu blivit klandervärt för den personen som är ivrig och som reagerar starkt när han ser någon korruption eller ondska framför honom.

Detta anses nu som en bristfällighet utav de många brister som kan finnas i en persons karaktär. Människor kommer att säga att du är en dålig kille som är snabb att hetsa upp dig, eller att du är hetsig, eller att du är ivrig, eller att du är dumdristig eller att du är en fundamentalist etc. Ja! Det är någonting klandervärt!

…Ja, och det är därför som vi använder dessa termer utan att inse vad vi säger. Denna person är för enfaldig, den här personen är alldeles för hetsig, den personen är för fanatisk, lättuppretad, ivrig etc. Och är den här religionen given seger på grund av endast förnuft, eller är den given seger på grund av iver och passion? Förnuftet säger till dig:

Hur länge kan du stå emot Ryssland? Malik bin Nabi sade att Bilals pekfinger som höjdes mot skyn medans han sade ‘Ahad, ‘Ahad ( Han är En, Han är En) var inte rösten av förnuft. Utan snarare, det var rösten av känslor, därför att förnuftet skulle sagt till honom att lura Umayyah bin Khalaf och sedan komma på natten och förnya hans Islam med Muhammad.  

En person sade till mig en gång, “Broder, vi ska inte vara så öppna med allting vi säger. Jag satt i två år på ett kontor utan att min medarbetare visste om min mentalitet.” Så jag sade till honom, “Må Allâh underlätta för dig.

Detta betyder att i två år, så sade du inte ett enda ord som uppmuntrade det goda eller förbjöd det onda därför att om du hade talat, så skulle han veta om din mentalitet?” Och han anser detta ha varit intelligent utav honom!

Den som är feg tror att feghet är intelligens * Detta är bedrägeriet av den ondskefulla själen…

Källa. ‘Fi Dhilal Surat at-Tawbah’; s. 223